Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

21 | 01 | 2021

UDZIAŁ WE WSPÓLNYM ODSPIEWANIU HYMNU NARODOWEGO

DYPLOM UZNANIA DLA LAUREATA XXIII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie Polsko"

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

"Sen o Warszawie",
czyli sprawozdanie z międzyklasowej wycieczki do stolicy

 

            Czerwiec to najlepszy czas na szkolne wycieczki, dlatego w ciepły czwartek, właśnie 7 czerwca z samego rana wraz z naszymi wychowawcami: panią Anną Machowską i Joanną Sowierszenko, wyruszyliśmy do stolicy naszego państwa- Warszawy, "aby wyśnić sen o Warszawie".  

            Zwiedzanie Warszawy - my piątoklasiści i szóstoklasiści- rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Większość uczniów odwiedziła to szczególne miejsce po raz pierwszy. Słuchacze byli urzeczeni sposobem, w jaki została opowieziana  historię 63 najważniejszych dnia 1944 roku. Okazało się, że spotkania z przeszłością mogą być fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni. Takie intymne obcowanie z historią sprawia, że informacje przyswajane są niemal automatycznie, a zainteresowanie przeszłością rośnie.  Ci, którzy poświęcali się dla nas, przestają być anonimowymi, spiżowymi postaciami z zamierzchłej historii, a stają się bliscy, naturalni, po prostu bardziej prawdziwi.

     Nastepnie, wędrując uliczkami stolicy, dotaraliśmy na obiad. Kolejnym punktem programu  był  Stadion Narodowy. Mieliśmy okazję zobaczyć go wewnątrz i podziwiać ogromny wkład pracy włożony w jego istnienie, aby mógł służyć od Euro 2012. . Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę robi wrażenie! To był wyczekiwany  punkt programu naszej wycieczki.  Pod koniec dnia, spacerując uliczkami Warszawy i wysłuchując opowieści przewodnika pana Grzegorza, dotarliśmy do naszego hotelu,  gdzie dokonaliśmy zakaterowania i podsumowaliśmy pierwszy dzień naszej wycieczki.

            Drugi dzień rozpoczęliśmy skoro świt, bo już o 6 rano. Powoli budziło się słoneczko, które zapowiadało przepiękna pogodę. Od razu udaliśmy  m.in. Alejami Ujazdowskimi, aby dotrzeć do  budynku  Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas wycieczki, przewodnik oprowadzający naszą klasę po Sejmie i Senacie, przybliżył nam historię polskiego parlamentu, wyjaś́nił̨, jak funkcjonuje współczesny parlament, zapoznał uczniów z codzienną pracą, obowiązkami i prawami parlamentarzystów oraz odpowiadał na pytania w sprawach, które wzbudzały nasze zainteresowanie. Duże wrażenie na wszystkich uczniach zrobiła Sala Sejmowa Posiedzeń, w której odbywają się debaty i głosowania. Na zakończenie zwiedzania otrzymalismy zestaw edukacyjny, w celu utrwaleniai zapamiętania zdobytych wiadomości. Kolejno udalismy  się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali sie także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Podziwialiśmy pomnik Fryderyka Szopena.

            W drugim dniu naszego pobytu w stolicy  pojechaliśmy autobusem do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Na zakończenie dnia braliśmy udział w niezwykłym widowisku, gdzie główną rolę grała gra światła i wody- pokaz fontan. Obejrzeliśmy przepiękna baśń pt. "Szlachcic niedźwiedziem".

Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy sie na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także kazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas. Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany.

            Na trzeci dzień zaplanowaliśmy zwiedzanie  Starego Miasta, zaczęliśmy od miejsca, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną zamku, gdzie obejrzeliśmy projekcję multimedialną - film na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział nam legendy, a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję wejść do środka tej baszty i spacerować po średniowiecznych murach. Złożylismy hołd pod pomnikiem małego żółnierza.        Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty. Było to dla nas duże przeżycie. Na zakończenie przygody pt.  "Sen o Warszawie" przejechaliśmy koło budynku Telewizji Polskiej i udaliśmy się w droge powrotną. Trzy dni naszej międzyklasowej wycieczki minęło bardzo szybko.

            Wycieczka była nadzwyczaj  udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, które powinien poznać każdy Polak. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

            Na zakończenie tej niezwykłej i niezapomnianej wyprawy w imieniu wszystkich uczestników wycieczki chcielibyśmy  podziękować naszym opiekunom i organizatorom, bez których ten wspaniały wyjazd by się nie odbył: przede wszystkim pani Annie Machowskiej i pani Joannie Sowierszenko,  a także osobom, które towarzyszyły nam podczas podróży: kierowcy naszego autokaru, który bezpiecznie podróżował z nami, panu Grzegorzowi- pilotowi i przewodnikowi naszej wycieczki za cudowną opowieść o Warszawie, wiele cennych informacji i niezwykłych ciekawostek.   To była jedna z tych wycieczek, których się nigdy nie zapomina,  na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci

Foto - Joanna Sowierszenko

Tekst- uczestnicy wycieczki

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1806787
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
345
1076
4421
1795403
1806787